Maksymalizacja komfortu użytkowania i estetyki wnętrza wyróżnikiem asortymentu dywanów do domu

Niezależnie od stylu i wyposażenia domu dywany zawsze potrafią stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę. Stanowią one bowiem integralną część wystroju wnętrz, pomagając zdefiniować przestrzeń i uzupełniając wygląd i styl mebli oraz akcesoriów. Dlatego to właśnie na nich należy się skupić przy planowanych wyborach dekoratorskich.

Aby wybrać odpowiednią stylistykę pomieszczenia, powinniśmy zacząć od elementów, które już mamy do dyspozycji, takich jak podłogi, sofy i stoły. Jeśli wybraliśmy do aranżacji domu styl skandynawski z podłogami z jasnego drewna i meblami wykonanymi z naturalnych materiałów, najlepiej jest zaopatrzyć się w design -erskie dywany w jednolitych kolorach lub minimalistycznych geometrycznych wzorach w neutralnych paletach beżów, gołębich szarości i brązów. Alternatywnie można wybrać dywany z długim włosiem lub dywany z frędzlami.

Gdy jednak mamy do czynienia z eleganckim mieszkaniem urządzonym w klasycznym stylu, wybierzmy tradycyjny wzór z orientalnymi wzorami w kolorach czerwonym, ceglanym, żółtym i niebieskim. W przypadku nowoczesnego loftu z przewagą ciemnych kolorów warto odważyć się na wzory abstrakcyjne typowe dla nowoczesnych dywanów.

Właściwy kształt dywanów zależy od dostępnej powierzchni i wybranego stylu. Można zabawić się stosując różne rozmiary w całym domu, aby przełamać monotonię i tworzyć niezwykłe kombinacje, które będą dostosowane do konkretnych upodobań.

Prostokątne dywany są z pewnością najbardziej popularne, ponieważ służą do obramowania jadalni lub salonu. Z kolei okrągłe dywaniki są bardziej eklektyczne, ponieważ dobrze wyglądają w sypialni, w salonie obok fotela, a nawet w garderobie. Są też bardziej nietypowe kształty, np. zwierząt lub przedmiotów, które dobrze pasują do sypialni i przedpokoju.

Nie należy zapominać o mniejszych formatach wykorzystywanych głównie przy produkcji wycieraczek i dywaników zewnętrznych. Wykładziny dywanowe, które są zazwyczaj długie i wąskie mogą być używane do ochrony dywanów, a jeśli zdecydujemy się na na wybór maty kuchennej, pomoże to stworzyć powierzchnię antypoślizgową, którą łatwo wyczyścić po gotowaniu.

Wybierając odpowiednie dywany do domu, należy zacząć od wyboru materiału. Mamy do dyspozycji nieskończenie wiele możliwości, dzięki czemu można wyposażyć podłogi w najlepszy możliwy sposób. Oprócz kształtów i kolorów liczy się także wrażenie, jakie sprawia dywan podczas chodzenia po nim boso.

Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się dywany do domu można zaliczyć:

  • wełnę, która jest ciepła i gruba, co zapewnia komfort wszędzie tam, gdzie go potrzebujemy,
  • bawełnę, przytulną i łatwą do prania,
  • jutę, która charakteryzuje się szorstką fakturą o akcentach etnicznych,
  • wiskozę z efektem połysku przypominającym jedwab,
  • włókno syntetyczne, które ułatwia czyszczenie, ale nadal jest bardzo miękkie oraz kokos, który jest idealnym materiałem na wycieraczki.

Na rynku można spotkać dwa główne typy dywanów, które są oferowane w zależności od długości włókien. Jeśli długość włókien jest mniejsza niż 1,5 cm jest to dywan z krótkim włosiem, a jeśli wysokość włókien wynosi od 1,5 do 5 cm, można określić, że jest to dywan z długim włosiem. Dywany z pierwszej kategorii są cenione za łatwość czyszczenia i konserwacji, a ponadto są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach.

Natomiast dywany z długim włosiem wymagają z pewnością więcej uwagi przy czyszczeniu, ale wnoszą do każdego pomieszczenia oryginalny akcent, na przykład mogą to być dywany w stylu vintage inspirowane klasycznym wzornictwem. Do tej kategorii należą również dywany ze sztucznego futra, które są super miękkie i przyciągają wzrok.

Wizualnie dywany pomagają nadać strukturę wnętrzu, wyróżniając poszczególne przestrzenie. Na przykład w podwójnym salonie można użyć dwóch dywanów, jeden pod stołem jadalnym i krzesłami, aby zaznaczyć część jadalną, a drugi pod sofą, stolikiem kawowym i fotelami, aby zaznaczyć część dzienną.

Dzięki tym zaletom dywany są takim elementem wyposażenia wnętrz, który potrafi odmienić wygląd pomieszczenia, a dodatkowo pomieszczenie staje się wyjątkowo komfortowe.

Może Ci się również spodoba