Ławki jako praktyczna i estetyczna alternatywa oryginalnej i funkcjonalnej aranżacji wnętrz

Z miękkim siedziskiem lub ze schowkiem albo w klasycznym wariancie nowoczesne ławki stanowią funkcjonalny i dekoracyjny element wyposażenia współczesnych wnętrz.

Mogą one ozdobić każde pomieszczenie w domu, ale najlepiej prezentują się w salonie i jadalni, i nie tylko, ponieważ doskonale prezentują się również na balkonie lub zadaszonej werandzie.
Ławki można umieścić w dowolnym miejscu, gdyż uniwersalność ich zastosowań praktycznie nie ma ograniczeń. Ławka stanowi rodzaj użytecznego mebla, który głównie jest wykorzystywany jako siedzisko. Wykonany z drewna lub metalu jest uniwersalnym meblem, który można wykorzystać jako ławkę kuchenną obok stołu, ale można ją też łatwo przemieszczać w zależności od potrzeb.

Niezależnie od tego, czy ławka kuchenna jest używana ze względów estetycznych, czy praktycznych, można ją dostosować do różnych kontekstów. Oprócz funkcji siedzenia ławki kuchenne mogą służyć również jako miejsce do odkładania naczyń i innych akcesoriów kuchennych.

Świat ławek stale się rozwija, od małych ławek po ławki narożne, od ławek nowoczesnych po tapicerowane ławki z elementami retro, gdzie każdy model odpowiada innemu stylowi.

W  asortymencie ławek na specjalną uwagę zasługują następujące modele:

  • ławka rozkładana, która może występować w wariancie z tapicerką lub bez tapicerki, ale z oparciem. Tego rodzaju rozkładana ławka z technicznego punktu widzenia jest również określonym typem kanapy, która gwarantuje pełny komfort siedzenia. Poza tym ławki rozkładane idealnie sprawdzają się w jadalni lub jako meble do przedpokoju,
  • ławka tapicerowana to ewolucyjna forma stonowanej ławki pasująca do bardziej wyrafinowanych wnętrz. Ławki tapicerowane pozwalają na dowolne zestawianie poduszek, dzięki czemu przestrzeń staje się bardziej przytulna,
  • prosta ławka klasyczna, która może być również traktowana jako element modułowy, ponieważ można umieścić jedną ławkę obok drugiej, tworząc w ten sposób ławkę podwójną. Krótko mówiąc, można wykazać się kreatywnością, wiedząc, że ławka w każdym przypadku doskonale spełni swoją rolę.

Na rynku można znaleźć też modele specjalne ławek, które są dostępne w wielu różnych wariantach w zależności od potrzeb użytkownika, a najbardziej wyjątkowe z nich to:

  • minimalistyczna stalowa ławka z białą skórzaną tapicerką,
  • ławka glamour z niebieskiego aksamitu o falistych liniach do eleganckiego mieszkania i ławka ze złotymi nogami tapicerowana czarną ceratą o zdecydowanym charakterze.

Ławki są zróżnicowane pod względem stylu i wielkości, dzięki czemu mogą wnieść powiew świeżości do każdego pomieszczenia. Od ławek narożnych po ławki inspirowane stylem rustykalnym, wystarczy wybrać materiał i styl.

Można zdecydować się na takie materiały, jak metal, którego zaletą jest to, że nie wymaga konserwacji, czy na piękno drewna z jego wyjątkowym urokiem słojów. Natomiast nowoczesne ławki do kuchni, salonu lub przedpokoju to znalezienie sposobu na upiększenie otoczenia i uczynienie go bardziej odpowiednim dla jego mieszkańców.

Jeśli dom jest zdecydowanie awangardowy z podstawowymi meblami, takimi jak szklany stół czy narożnik, można zabawić się, wstawiając do niego nowoczesne ławy. Charakteryzują się one przyciągającymi wzrok liniami, stając się elementami wyróżniającymi. Natomiast nowoczesna ława kuchenna będzie stylowym detalem, który nie pozostanie niezauważony.

Warto też zwrócić też uwagę na ławki rustykalne, ich zakrzywione modele do salonu, które przypominają staromodne ławki i są wspaniałymi dodatkami dekoracyjnymi. Łączą w sobie eleganckie linie z prawdziwą prostotą drewna. Stół z ławkami i drewniane ławki są charakterystyczne dla tego stylu.

Podobnie drewniane ławy w stylu shabby chic i stylowe białe ławki znajdą swoje idealne miejsce w tradycyjnym salonie. Łącząc aksamitną sofę lub tapicerowaną ławkę ze złotymi detalami uzyskujemy idealną aranżację mieszkania w stylu glamour. Aby osiągnąć jeszcze większy efekt, najkorzystniej połączyć je z jasnymi elementami, takimi jak stół ze złotą podstawą lub lustra z bogatymi ramami.

Można powiedzieć, że hasłem przewodnim odzwierciedlającym zalety ławek jest wielofunkcyjność. Ławka wypełnia przestrzeń i zapewnia wygodne miejsce do spożywania posiłków. Może również pełnić funkcję nieformalnego, ale estetycznego i oryginalnego elementu wyposażenia salonu. Zapewnia miejsce do wyciągnięcia się, relaksu, słuchania muzyki lub czytania, ale także może stać się wygodnym miejscem pracy.

Może Ci się również spodoba