Dlaczego warto wymienić filtr powietrza HEPA w odkurzaczu?

Odkurzacz pozwala na odkurzanie różnych cząstek, włókien, kurzu, a nawet włosów, które znajdują się w Twoim domu. Elementy te, po wessaniu przez urządzenie, zostają uwięzione wewnątrz odkurzacza. Mogą być one przechowywane wewnątrz torby lub zwykłego zbiornika.

Rola filtra HEPA.

Czyszczenie. Gdy urządzenie zasysa kurz i inne zanieczyszczenia, nie zachowuje wszystkich elementów. Niektóre pyły i zanieczyszczenia są ponownie zawieszone w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, często są to nawet roztocza. W celu ograniczenia tego zjawiska i maksymalnego oczyszczenia powietrza w domu odkurzacz został wyposażony w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Filtruje on powietrze zasysane przez urządzenie, zanim zostanie ono uwolnione do środowiska wewnętrznego. Filtr powietrza HEPA zatrzymuje dużą część cząsteczek (w szczególności drobny kurz) oraz wszelkiego rodzaju alergeny (larwy, pyłki, pleśń, itp.), dzięki czemu nie są one ponownie emitowane do powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu zyskujesz zdrowsze środowisko, które zapewnia Ci doskonały komfort codziennego oddychania.

Cząsteczki i elementy zatrzymywane przez filtr powietrza HEPA mają wielkość zaledwie kilku mikronów. W zależności od rodzaju filtra HEPA proporcja zatrzymanych mikrocząsteczek  waha się od 85 do 99,995%.

Wydajność filtra HEPA.

Filtr powietrza HEPA może być zmywalny, jeśli tak, należy go regularnie myć, aby zapewnić jego skuteczność. W większości urządzeń filtr nie nadaje się do mycia i musi być wymieniony w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z powyższych objawów.

  1. Filtr jest zabrudzony i zapchany, można to zauważyć wizualnie po otwarciu odkurzacza.
  2. Filtr jest brudny i zatkany, można to zobaczyć wizualnie po otwarciu odkurzacza. Twój odkurzacz jakby stracił moc, nie odkurza tak dobrze.

Objawy te wskazują na konieczność wymiany części. Średnio zaleca się jego wymianę co rok lub nawet co 6 miesięcy, jeśli odkurzacz jest używany przez więcej niż godzinę tygodniowo. Taka wymiana konserwacyjna przyczyni się do zwiększenia trwałości urządzenia i pozwoli mu zachować doskonałą jakość ssania.

Etapy wymiany filtra powietrza HEPA w odkurzaczu.

Przed rozpoczęciem procedury wymiany filtra powietrza HEPA, należy pamiętać o odłączeniu urządzenia od zasilania elektrycznego. Ten prosty gest uchroni Cię przed ryzykiem porażenia prądem.

1. Otwórz odkurzacz.

Aby dostać się do filtra powietrza HEPA w odkurzaczu, należy go otworzyć. Gest ten jest bardzo prosty do wykonania i nie wymaga użycia żadnych narzędzi. W zależności od modelu i marki urządzenia, odkurzacz można otworzyć całkowicie, zdejmując jego pokrywę lub po prostu otwierając pokrywę. Jeśli chodzi o kaptur, to z reguły jest on zagnieżdżony i aby go zdjąć, wystarczy go odkleić. Jeśli chodzi o pokrywę, po otwarciu pozostanie ona przymocowana do reszty urządzenia. Zdjęcie pokrywy lub otwarcie pokrywy umożliwi w każdym przypadku bezpośredni dostęp do filtra, który ma być wymieniony.

2. Wyjmij filtr powietrza, który ma być wymieniony.

Teraz gdy urządzenie jest otwarte i widać filtr powietrza HEPA, można go wyjąć. W zależności od marki i modelu filtr powietrza nie jest zamocowany w taki sam sposób wewnątrz urządzenia. W każdym przypadku do usunięcia zużytego filtra nie są potrzebne żadne narzędzia.

Filtr HEPA może być po prostu włożony do przewidzianego do tego celu wgłębienia. W takim przypadku należy po prostu wyjąć go z obudowy, uważając, aby nie usunąć jednocześnie uszczelki. Zdarza się też, że filtr jest wsuwany w jakieś szyny, które utrzymują go na miejscu. Jeśli tak jest w przypadku Twojego urządzenia, po prostu wysuń filtr powietrza HEPA z tych szyn. Wreszcie, filtr może być zagnieżdżony i zabezpieczony zatrzaskiem blokującym. Aby odblokować ten zatrzask, wystarczy nacisnąć go palcem. Spowoduje to zwolnienie filtra powietrza, który można następnie wyjąć. Niektóre urządzenia są wyposażone w drugi dodatkowy filtr, który znajduje się na pokrywie. Aby go wymienić, należy zdjąć przednią pokrywę.

3. Zainstaluj nowy filtr powietrza HEPA.

Po usunięciu uszkodzonego lub zatkanego filtra powietrza z odkurzacza można zainstalować nową część. Zawsze wybieraj nowy filtr powietrza HEPA podobnego modelu lub, jeśli to niemożliwe, równoważnego modelu zatwierdzonego przez producenta urządzenia. W zależności od sposobu mocowania filtra HEPA będziesz musiał wcisnąć, przesunąć lub zablokować nową część za pomocą zatrzasku.

4. Zamknij odkurzacz.

W ciągu kilku minut udało Ci się wymienić część, która powodowała problemy z działaniem Twojego odkurzacza. Teraz wystarczy tylko przełożyć pokrywę urządzenia lub ją zamknąć, aby móc je z powrotem podłączyć i normalnie używać.

 

Dzięki tej szybkiej i łatwej operacji tchnąłeś nowe życie w swój odkurzacz i zapewniłeś sobie codzienny komfort. Wiele napraw sprzętu AGD jest równie prostych. Teraz możesz je wykonać samodzielnie i zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Może Ci się również spodoba