Echeveria pulvinata — sukulent o pięknych, aksamitnych liściach.

Ten sukulent jest także znany jako eszeweria włochata, co można zrozumieć natychmiast po dotknięciu go lub przyjrzeniu się mu z bliska. Liście są pokryte drobnymi włoskami, które nadają im aksamitne wykończenie. Te małe włókienka mają za zadanie utrzymywać wilgoć w liściach.
Liście echeverii mają owalny kształt i lekko spiczasty wierzchołek. Są one zielone z lekko różowawymi lub głęboko czerwonymi brzegami. Kwitnie od wiosny do lata małymi pomarańczowymi kwiatami. Jej drobne kwiaty przyciągają do ogrodu zapylacze. Jest to echeveria, która łatwo się rozgałęzia, w przeciwieństwie do innych, które rosną w postaci pojedynczej, zwartej rozety. Każda rozeta ma zwykle około 10 cm średnicy, a roślina może osiągnąć 30 cm wysokości.

Echeveria pulvinata – informacje.

Światło i temperatura.

Echeveria pulvinata dobrze znosi słońce, a na stanowisku słonecznym przybiera piękne czerwonawe odcienie. W przypadku uprawy w cieniu roślina będzie bardziej zielona i mniej zwarta, ale nadal będzie dobrze rosła. Nie toleruje mrozu, nie rozwija się poniżej 5ºC.

Podlewanie.

Bardzo dobrze znosi suszę, znacznie lepiej niż inne gatunki echeverii, dzięki włoskom pokrywającym liście. Przy podlewaniu  należy przestrzegać ogólnej zasady podlewania sukulentów: należy dokładnie zwilżyć podłoże, a przed ponownym podlaniem poczekać, aż wyschnie. Podlewanie można ograniczyć jesienią, a zimą nie jest ono konieczne.

Gleba.

Wystarczy podłoże uniwersalne, do którego należy dodać trochę piasku. Zawsze możemy kupić podłoże dla sukulentów, które zawiera już piasek i które bardzo dobrze się sprawdza w ich przypadku.

Nawożenie.

Pulvinata to echeveria, która dobrze rośnie na ubogich glebach i może obyć się bez nawozu. Mimo to wiosną można dodać do gleby trochę nawozu organicznego tak jak w przypadku większości sukulentów.

Choroby i szkodniki.

Nie ma żadnych problemów z owadami ani chorobami tej rośliny. Ważne jest, aby dobrze kontrolować podlewanie, ponieważ nadmiar wody może sprzyjać pojawianiu się grzybów na korzeniach i związanych z nimi chorób. Ważne jest również, aby unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, gdy klimat jest nadmiernie gorący.

Uprawa.

Echeveria pulvinata może być uprawiana jako samodzielna roślina w doniczkach, skrzynkach okiennych, skalniakach lub w połączeniu z innymi sukulentami.

Rozmnażanie.

Można ją rozmnażać na kilka sposobów: z sadzonek liściowych, przez oddzielenie od siebie odrostów rosnących u podstawy lub przez odcięcie fragmentu łodygi do posadzenia w doniczce.

Może Ci się również spodoba