Zadbaj o komfortowy sen

Sen jest ważny

Odpowiednia ilość i jakość snu to podstawa, o której każdy powinien pamiętać. To właśnie dzięki nocnemu odpoczynkowi można poczuć się dobrze, być efektywnym i cieszyć się lepszym zdrowiem. Niedobory snu przynoszą wiele negatywnych skutków. Wśród nich można wymienić rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie, spadek efektywności. Chcesz zadbać o dobry sen? Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi fragmentami niniejszego artykułu.

To warto wiedzieć

Oto kilka istotnych informacji, dzięki którym możesz zadbać o sen lepszej jakości:

 • Sypialnia powinna być regularnie wietrzona, być miejscem spokojnymi cichym – dzięki temu jakość snu będzie dużo wyższa. Warto zadbać także o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, co pozwoli zasnąć i uniknąć wybudzania się w trakcie nocy.
 • Materace także mają znaczenie. Materac musi być wygodny, odpowiedniej wielkości. Musi być również dostosowany do wagi osób, które będą go użytkowały.
 • Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną. Bardzo dobrze wpływa na zdrowie, samopoczucie, wygląd, a także jakość snu. Unikaj jej jednak w godzinach bezpośrednio poprzedzających udanie się na nocny odpoczynek.
 • Bezpośrednio przed snem, trzeba unikać spożywania obfitych posiłków. Produkty zawierające kofeinę także nie są wskazane. Należy unikać ich na 6 godzin przed udaniem się na nocny odpoczynek.
 • Alkohol spożywany przed snem to bardzo zły pomysł. Być może zaśniesz szybciej, ale jakość snu będzie pogorszona. To sprawi zaś, że obudzisz się bardziej zmęczony niż przed położeniem się do łóżka.
 • Unikaj drzemek w ciągu dnia – lepiej wyspać się porządnie w nocy, niż drzemać w ciągu dnia.
 • Pamiętaj o higienie – pościel należy prac raz w tygodniu, używając odpowiedniego programu i ustawiając temperaturę o wartości 60 stopni Celsjusza.
 • Ubrania w których śpisz, muszą zapewniać komfort i nie podrażniać skóry, nie mogą powodować również reakcji alergicznych. Ubranie do snu nie może krępować ruchów. Wiele osób budzi się w trakcie nocy, z powodu zimnych stóp. W takich przypadkach warto nałożyć na noc skarpety, które nie będą uciskały.
 • Chrapanie może być groźne – jeśli chrapiesz, nie bagatelizuj tego. Chrapanie nie musi być niebezpieczne, ale w przypadku bezdechów sennych, może być śmiertelnie niebezpieczne. Warto wybrać się do lekarza na konsultację i dowiedzieć, czy nic nam nie grozi i czy potrzebna jest terapia.
 • Zadbaj o zdrowy tryb życia – spożywaj dobrze zbilansowane posiłki, nawadniaj organizm, dbaj o aktywność fizyczną. Zrezygnuj albo chociaż ogranicz używki, pamiętaj o suplementacji, która jest bardzo ważna.
 • Zrelaksuj się przed snem – to pozwoli Ci się wyciszyć i przygotować organizm na nocny spoczynek. Warto posłuchać spokojnej muzyki, przeczytać kilka rozdziałów dobrej książki lub weź gorącą kąpiel.
 • Jeśli masz trudności z zaśnięciem, nie pozostawaj w łóżku – nie pomoże to zasnąć, wpływa niekorzystnie na komfort odpoczynku. Warto wstać z łóżka i zrobić coś co pozwoli się zrelaksować. Pamiętaj także, iż popularne liczenie baranów nie tylko nie jest skuteczne, ale także znacznie utrudnia zasypianie.

Może Ci się również spodoba