Po co nam zbiorniki na deszczówkę?

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego ogródka. Czy to z kwiatami czy owocowo-warzywny. Każdy z tych jest dobrym pomysłem, szczególnie dla osób, które mają dużo wolnego czasu na jego uprawianie. Jednak to jest spory wysiłek i odpowiedzialność. Na pewno osoby, które posiadają tego typu ogródki doskonale wiedzą, że regularne nawadnianie roślin i warzyw jest bardzo istotne. Na pewno do tego, aby kwitły i rosły. Ludzie nie za bardzo lubią deszcz, ale w tym przypadku jest on potrzebny. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzić na wodzie. Nie musimy martwić się o nawadnianie podczas deszczu. Co zrobić jeśli go zabraknie? Na pewno warto pomyśleć o tym zdecydowanie wcześniej. Wiadomo, ze deszczówka jest najlepsza. Tylko w jaki sposób ją gromadzić? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić po co i jakie są zbiorniki na deszczówkę.

Po co i jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę? Informacje

Na samym początku warto wyjaśnić czym w ogóle jest deszczówka. Otóż jest to nic innego jak woda, która spada na powierzchnię ziemi w postaci różnych opadów atmosferycznych. Zaliczyć do niej możemy między innymi śnieg, grad a przede wszystkim deszcz. Ten ostatni w lato jest najbardziej potrzebny. Jak go gromadzić? W sumie to nic trudnego. Chyba jednym z najpopularniejszych sposobów, jaki jest wykorzystywany przez człowieka jest podstawianie beczki pod rynnę, z której kapie woda. Może być sama beczka, ale też beczka ze specjalnym filtrem, który oczywiście wodę z zanieczyszczeń. Na rynku istnieje kilka rodzajów takich beczek. Są wykonane z różnych materiałów. Ponadto wymiary też są różne. Taka najbardziej standardowa z beczek, która służy do zbierania deszczówki ma około 250 – 300 litrów.

Jak widać to bardzo duża pojemność, jednak są jeszcze większe. W sprzedaży można spotkać jeszcze takie o pojemności 500l. Jak zakupimy takie beczki to możemy być spokojni i nie martwić się, że nadejdzie susza. Zapas takiej wody na jakiś czas powinien starczyć. Zbiorniki mogą być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego jak i z betonu. Warto dodać, iż te z betonu są znacznie tańsze. Ponadto wyróżniamy zbiorniki nadziemne i podziemne. Oczywiście te drugie muszą być zakopane dość daleko od granicy działki i od budynków.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż jeśli chcemy zaoszczędzić trochę na wodzie i zmniejszyć rachunki za nią to warto zaopatrzyć się w tego typu zbiorniki. Jest to dość dobre i trwałe rozwiązanie. Przynajmniej będziemy mieli pewność, że wody starczy nam na jakiś czas.

 

Może Ci się również spodoba