Malowanie mieszkania. Wybór kolorów ścian oraz rodzaju farby.

Chociaż czasami malowanie naszych pokoi wydaje się prostym zadaniem, musimy zdawać sobie sprawę z ogromnego znaczenia doboru kolorów ścian całego domu. Wybierając ten czy inny kolor, będziemy mogli zmieniać wielkość pomieszczeń lub regulować ich jasność. Różne odcienie pomogą nam również poprawić nastrój, jeśli będziemy wiedzieć, jak i gdzie stosować każdy z nich. Kiedy już wybierzemy kolory ścian, które chcemy zastosować w każdym pomieszczeniu, bardzo ważne jest, aby zdecydować się na rodzaj farby. Jeśli zrobimy to we właściwy sposób, będziemy w stanie zachować wszystkie jego właściwości przez dłuższy czas, a tym samym w pełni je wykorzystać.

Wybór koloru do każdego pomieszczenia.

Istnieją pewne zalecenia, które można zastosować, aby osiągnąć harmonię w naszym domu. Kluczowe jest to, że nie wszystkie pomieszczenia w domu wymagają takich samych odcieni. W łazience odcienie niebieskiego, zielonego lub turkusowego są bardzo relaksujące, dlatego zaleca się ich stosowanie w tym pomieszczeniu. Możemy również użyć różu lub żółci, ponieważ w kontakcie z wodą stworzą one bardzo kreatywną atmosferę. Należy unikać ciemnych kolorów lub przeciwdziałać im, na przykład za pomocą roślin. Kolory ścian. Do kuchni polecamy gamę kolorów pomarańczowych lub żółtych, choć zawsze będzie to zależało od wybranego przez nas wystroju, ponieważ powinien on pasować do jej stylu.
Pokój dzienny jest jednym z najpopularniejszych miejsc do wyboru. Na przykład, jeśli wybierzemy kolor żółty, nadamy mu nastrój dobrego samopoczucia; jeśli natomiast zdecydujemy się na brąz, pomieszczenie będzie miało nieco bardziej bezpieczny charakter. Innym dobrym wyborem jest beż, który dobrze dopasowuje się do wszystkich środowisk, choć zaleca się łączenie go z innymi, bardziej żywymi kolorami i który zapewnia element relaksu. Kolor, który wybierzemy do głównej sypialni, powinien być zimny, ponieważ takie barwy sprzyjają relaksowi i sprzyjają dobremu wypoczynkowi. Indygo może być dobrym rozwiązaniem, choć jasna zieleń równoważy nasze otoczenie, jeśli połączymy ją z ciepłymi odcieniami.
W pokoju dziecięcym możemy zrezygnować z pastelowych odcieni i zastosować mocniejsze kolory w połączeniu z różnymi elementami dekoracyjnymi. Jeśli dziecko jest jeszcze niemowlęciem, powinniśmy zdecydować się na delikatność różu lub błękitu.

Kolory ścian.

Ciepła gama chromatyczna jest dość przytulna dla holu, dlatego możemy pomalować go na kolor brzoskwiniowy, złoty lub koralowy. Ponieważ jest to pierwsze pomieszczenie w domu, musimy sprawić, by promieniowało energią. Wybierając kolory ścian, należy również wziąć pod uwagę trendy dekoracyjne panujące w naszym domu. Jeśli styl jest rustykalny, wybierzemy ciepłe, naturalne odcienie np. ziemi, drewna lub trawy. Jeśli natomiast nasz dom jest bardziej miejski, w naszych pomieszczeniach powinny pojawić się chłodniejsze i prostsze kolory. Dla domów w stylu romantycznym dostępne są odcienie pastelowe, miękkie, delikatne i świetliste. Najbardziej radosne, świeże i żywe kolory nadadzą Twojemu domowi bardziej dynamiczny i młodzieńczy klimat.

Kolory ścian a światło.

Nie wszystkie domy mają takie same właściwości lub są tak samo oświetlone, dlatego malowanie ścian i sufitów pomoże stworzyć bardziej przyjazną atmosferę i optycznie zmienić ich wymiary. Korytarz pomalowany na biało, ochrę lub kość słoniową wydaje się szerszy niż jest w rzeczywistości, natomiast ciemne kolory sprawiają, że wydaje się on mniejszy i węższy. Podobnie jest z sufitami – jeśli są zbyt wysokie i pomalowane na ciemne kolory, będą sprawiały wrażenie niższych, natomiast jeśli zostaną pomalowane na jasne kolory, będą optycznie podwyższone. Małe pomieszczenia z niewielką ilością światła dziennego zyskują na jasności, jeśli zastosujemy jasne i ciepłe odcienie. Jeśli nasz salon jest zbyt kwadratowy i chcemy go optycznie wydłużyć, musimy pomalować dwie ściany z każdej strony na ciemniejszy kolor, to znaczy, że jedna znajduje się naprzeciwko drugiej, w ten sposób uzyskamy zaskakujące rezultaty.

Jakiej farby powinniśmy użyć?

Farba do tworzyw sztucznych jest jedną z najbardziej polecanych ze względu na stosunek jakości do ceny. Ponadto można ją myć wodą i dobrze zachowuje kolor. Szeroki wybór sprawia, że możemy je znaleźć w wykończeniu matowym, błyszczącym lub satynowym. Farby syntetyczne mają wiele zalet. Są one bardzo odporne i wodoodporne, dzięki czemu możemy je stosować w każdym pomieszczeniu w domu, w tym w łazience, kuchni i na niektórych zewnętrznych ścianach. Ponadto ich wykończenie jest bardziej błyszczące i odporniejsze niż w przypadku pozostałych. W miejscach, w których istnieje ryzyko zamoczenia, możemy zastosować farbę wodoodporną, która daje bardzo dobre rezultaty i jest dostępna w szerokiej gamie odcieni bieli, jak również w mocnych kolorach. W przypadku drewna najbardziej rozpowszechnionym lakierem jest lakier. Jest bezbarwna i nadaje połysk powierzchniom, na których została zastosowana, jest też bardziej odporna na działanie skrajnych temperatur niż inne farby, choć trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ jest toksyczna i łatwopalna.

Analiza gustów i potrzeb stanie się obowiązkowym zadaniem, jeśli chodzi o malowanie domu. Dlatego też, jeśli dobrze dobierzemy rodzaj i kolor farby, uzyskamy bardzo zadowalające efekty.

 

Może Ci się również spodoba