Kredyt hipoteczny – najważniejsze kwestie

Zbudowanie nowego domu zawsze jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim istnieje przy tym mnóstwo kwestii, o jakich musimy pamiętać aby wszystkie prace budowlane przebiegły w prawidłowy sposób. Zanim jednak w ogóle zabierzemy się do przeprowadzania prac budowlanych musimy zadbać o kwestie finansowe.

Koszty budowy nowego domu rosną z roku na rok. Sytuacja na rynku budowlanym zmienia się bardzo dynamicznie – istnieje wiele czynników które powodują ciągły i dość gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych. Sprawia to, że w większości przypadków postawienie takiego domu jest wydatkiem znacznie przekraczającym nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kredycie hipotecznym.

Czy warto zaciągać kredyt?

Kredyt hipoteczny należy do tych rodzajów kredytów, które powszechnie są kojarzone z ogromnym zobowiązaniem finansowym na wiele lat. Fakt, taki kredyt jest zwykle zaciągany na dość długi czas i dotyczy raczej poważnych sum pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bać się korzystania z takich produktów bankowych. Jest to opłacalne rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji w której mamy całkowitą pewność, że będziemy mieszkali w danym domu przynajmniej przez kilka dekad.

Kto może otrzymać kredyt?

Przy udzielaniu kredytu hipotecznego banki stawiają zazwyczaj klientom szereg wymogów. Sprawia to, ze nie każdy będzie mógł otrzymać takie dofinansowanie. Nie można jednak się temu dziwić. Mówimy tu w końcu o dość poważnych zobowiązaniach finansowych – banki siłą rzeczy chcą mieć pewność, że pożyczają pieniądze jedynie osobom które będą w stanie je zwrócić.

Bardzo istotna jest nasza aktualna sytuacja finansowa. Bank będzie chciał bliżej przyjrzeć się tego typu kwestiom w naszym życiu. W najlepszej sytuacji są rzecz jasna osoby które posiadają stałe i stabilne zatrudnienie oraz wysoką pensję. Istotne jest również ewentualne posiadanie innych zobowiązań finansowych, a nawet średnie comiesięczne wydatki naszego gospodarstwa domowego. Zazwyczaj każdy bank posiada w tej kwestii swoje własne standardy, wiele zależy zatem od tego, z jakiej dokładnie oferty korzystamy.

Oprócz tego banki dokładnie sprawdzają historię kredytową. Jeśli ktoś ubiegający się o taki kredyt w przeszłości miał problemy z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań, to nawet po wielu latach może to być przeszkodą w uzyskaniu nowego kredytu.

Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Oferty dotyczące kredytów hipotecznych są obecnie bardzo zróżnicowane, ale znalezienie najlepszej z nich wcale nie jest proste. Podstawowym narzędziem z jakiego warto tu skorzystać jest kalkulator kredytowy. Możemy w nim wpisać podstawowe informacje na temat swoich potrzeb i warunków finansowych, aby otrzymać zestawienie najbardziej pasujących do nas ofert.

Warto oczywiście poświęcić więcej czasu na dokładnie zapoznanie się z każdą ofertą. Czasami nawet niewielkie z pozoru udogodnienia na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi po jakimś czasie okazują się niezwykle pomocne. Ponadto poszczególne banki mogą nam zaoferować dość odmienne warunki współpracy, co sprawia, że skorzystanie z innej oferty może przynieść nam ogromne oszczędności.

 

Może Ci się również spodoba